Domeny

Domena jest unikalną nazwą Twojej firmy w internecie. Pod domeną umieszcza się serwis www, zakłada sie konta pocztowe, itp. Przykładem domeny jest www.ample.pl.
Niestety, lecz domena samodzielnie nie może działać - do tego potrzebuje serwera WWW lub wyznaczonego na nim miejsca.

Domena jest wizytówką twojej firmy w sieci. Dzięki niej niewielkim kosztem możesz przedstawić Klientom ofertę swojej firmy oraz zyskać nowych klientów. Część istniejących domen prowadzi do sklepów online, które również mają ogromny wpływ na fukncjonowanie Twojej działalności.

Dzięki domenie możesz dotrzeć do szerokiego grona odbiorców oroaz zaprezentować swoją markę w Internecie. Domeny moga przyciągać Klientów z całego świata, za równo z kraju jak i z zagranicy.

Dodatkowo domena poznala na usprawnienie komunikacji w Twojej firmie dzięki wykorzystaniu oczty elektronicznej oraz informacjom zamieszcoznym na Twojej stronie WWW lub w Twoim sklepie online.

Domeny możemy podzielić na trzy główne rodzaje, a mianowicie domeny:

 • krajowe,

 • eutopejskie,

 • globalne.

Domeny krajowe, czyli np. domeny polskie mogą mieć trzy rodzaje rozszerzeń, rozszerzenia:

 • krajowe, np. .pl,

 • funkcjonalne, np. .com.pl, .org.pl,

 • regionalne, np. . bialystok.pl, .podlasie.pl.

Wybierając domeny należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

1. maksymalna liczba znaków jaką możemy wykorzystać by utworzyć domenę to 63.

2. minimalna liczba znaków to 1 w domenach polskich, 2 w domenach europejskich oraz 3 w domenach globalnych,

3. nazwa domeny może zawierać jedynie: litery (bez polskich znaków - w domenach globalnych), cyfry oraz znak myślnika, ten jednak nie może pojawić się na początku, na końcu, a także na trzeciej i czwartek pozycji nazwy,

4. nie istnieje możliwość zarejestrowania domeny, która zawiera w swojej nazwie nazwę usług sieciowych tj. np. http, ftp lub www.

Oczywiście, że tak! W serwisie ample.pl istnieje możiwość rejestracji domeny z polskimi znakami diaktrycznymi tzn. zzawierającej takie znaki jak: ą, ę, ń, ś, ż, ź, ś oraz ó. By jednak było to możliwe domena musi zostać zarejestrowana w kodzie ASCII Compatible Encoding (ACE) .

By można było korzystać z nazw domen należy korzystać z wcześniej przygotowanej do tego przeglądarki, która samodzielnie tlumaczyła będzie nazwy domen zgodnie z kodem ASCII. Przeglądarki, które mogą w tym pomóc to np.:

 • Microsoft Internet Explorer (v. 5.0, v. 5.5 i v. 6.0),

 • Microsoft Internet Explorer (v. 7.0 i nowsze),

 • Netscape (v. 7.1 i nowsze) / Mozilla (v. 1.4 i nowsze),

 • Opera (v. 7.20 i nowsze).

Domena internetowa, która zawiera polskie znaki diakrytyczne (ą, ę, ć, ł, ż, ź, ó, ś, ń, itp.)jest zarejestrowana w postaci kodu ASCII Compatible Encoding (ACE).

Wpisując nazwę domeny w pasku adresu przeglądarki WWW możemy używać także polskich znaków, przy jednoczesnym zachowaniu niezmienionej nazwy domeny. Jednakże kod ASCII powoduje automatyczne jej przetłumaczenie przez przeglądarkę na znaki międzynarodowe.

Przykład.

Wpisując w przeglądarcę nazwę domeny www.żółw.pl zostaniemy przekierowani do strony www.zolw.pl.

Każda użytkownik zazwyczaj rejestruje domeny z rozszerzeniem kraju w jakim mieszka. W przypadku polski jest to .pl. Potencjalni Klienci najczęściej szukają informacji o Tobie lub o Twojej firmie wpisując w wyszukiwarce nazwę, która im się z Tobą kojarzy (najczęściej jest to nazwa firmy) wraz z odpowiednią końcówką. W przypadku Ample jest to ample.pl.

Jeżeli Twoja działalność kojarzy się typowo z jakimś regionem Polski możęsz pomyśleć o domenie regionalnej, natomiast jeżeli Twoja działalność funkconuje w całej Unii Europejskiej możesz wybrać domenę z rozszerzeniem .eu. Natomiast jeśli Twoja firma działa na całym świecie powinieneś zainwestować w domenę globalną z rozszerzeniem com.

Podczas zakupu domen najlepszym rozwiążaniem dla Ciebie jest rejestracja oraz zakup jednej domeny ze wszystkimi rozszerzeniami np. www.ample.pl, www.ample.eu oraz www.ample.com. Koszt zakupu oraz utrzymania takich domen jest niewielki, a w ten sposób zabezpieczysz się przed konkurancją. Nie będą mogli oni wykupić domeny, która z całą pewnością będzie kojarzyła się z Twoją firmą, a będzie miałą tylko inne rozszerzenie.

Nie ma nic prostrzego napisz do nas jaka domena Cię interesuje, a my zrobimy wszystko za Ciebie. Sprawdzimy jej dostępność - w momencie jeżeli będzie wolna zarezerwujemy ją dla Ciebie, jeżeli natomiast jest zajęta skontatkujemy się z jej obecnym właścicielem i dowiemy się czy czy wkrótce będzie na sprzedaż. Jeżeli natomiast odpowiedź obecnego właściciela będzie negatywna zaproponujemy Ci domenę zbliżoną do pożądanej np. e-ample.pl lub ample24.pl

Jeżeli jesteś zainteresowany jakąś domeną napisz do nas za pomocą formularza kontaktowego znajdującego się na naszej stronie internetowej niemalże w każdej zakładce lub skontaktuj się z nami telefonicznie. Przedstaw nam propozycję domen jakie Cię interesują, a my je dla Ciebie zarejestrujemy. Nie muszisz samodzielnie szukać na wszystkich portalach jakie oferują sprzedaż domen. Znajdziemy dla Ciebie najkorzystniejsżą ofertę znajdującą się w sieci. Jeżeli natomiast domeny, które Cię interesują będą zajęte skontaktujemy się z ich właścicielem z zapytaniem o możliwość ich odkupienia, jeżeli natomiast transakcja taka nie będzie możliwa znajdziemy Ci domenę zbliżoną do pożadanej.

Domenę, która Cię interesuje zarejestrujemy w ciągu 24 godzin od momentu otrzymania informacji na ten temat od Ciebie. Następnie w ciągu 14 dni będziesz musiał wykonac przelew z opłatą za domenę tytułem rejestracji domeny.

Po odnotowaniu przez Ample.pl wpłaty na rachunek bankowy Twoja domena pojawi się w sieci w ciągu 72 godzin. Zazwyczaj czas oczekiwania jest znacznie którszy, w praktyce jednak bywa tak, iż nowa domena widoczna jest w Internecie już kilka minut po weryfikacji przelewu.

Twoja domena pojawi się w sieci niezależnie od tego w jaki sposób za nią zapłacisz. Możesz:

 • dokonać tradycyjnej płatności na poczcie lub w jakimkolwiek odziale banku, a następnie przesłać nam potwierdzenie przelewu (faxem, pocztą, e-mailem lub możesz dostarczyć do do naszego biura w godzinach pracy czyli od 8.00 do 16.00 w dniach od poniedziałku do piątku),

 • zapłacić kartą – Twoja domena zostanie aktywowana po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi autoryzacyjnej (24h/dobę),

 • samodzielnie wykonać przelew internetowy wykorzystując do tego swój dostęp online do konta bankowego, jednakże tuż po wykonaniu transakcji powinieneś przesłać nam potwierdzenie wykonania płatności.

Od momentu rejestracji domeny powinna się ona pojawić w sieci maksymalnie w ciągu 72 godzin. Tyle czasu potrzeba na propagację (rozprestrzenienie się ) domeny w sieci. Jednakże, czas ten w praktycznym zastosowaniu jest znacznie krótszy i wynosi tylko kilka godzin.

Wszystkie domeny jakie rejestrujemy bez względu na fakt czy są to domeny krajowe, europejskie, czy globalne rejestrujemy na okres 1 roku.

Miesiąc przez zkończeniem okresu ważności domeny do naszego Klienta przesyłamy informację o terminie wygaśnięcia domeny. Wraz z informacją przesyłamy ofertę prezentująca informacje o możliwości przełużenia domeny.

Prawnym dysponentem zarejestrowanej domeny jest osoba fizyczna lub firma, na którą domena została zarejestrowana. Osoba fizyczna lub fima posiada prawa do jej użytkowania przez okres zarejestrowania, czyli przez okres 1 roku od momentu dokonania wpłaty na konto Ample.pl

Od momentu rejestracji domeny Abonent posiada pełne prawo do dysponowania swoją domeną. Abonent posiada możliwość jej dzierżawy, a nawet sprzedaży.

Abonent domeny to osoba fizyczna lub prawna posiadajaca prawo do rozporządzania zarejestrowaną dla niej domeną. Dane Abonenta domeny (właściciela, dysponenta domeny) widoczne są w panelu Klienta Ample.pl.

Dodatkowo podstawowe informacje o abonencie domeny dostępne są na stronie internetowej who.is.

Who.is jest serwisem internetowym, na którym znaleźć można powszechnie dostępną bazę danych zawierającą informacje o wszystkich domenach internetowych oraz ich Abonentach. Po wpisaniu domeny, którą jesteśmy zainteresowani na stronie who.is dostaniemy informację zwrotną zawierajacą takie informacje jak:

 • nazwa Abonenta domeny,

 • adres Abonenta,

 • data rejestracji oraz aktualizacji domeny,

 • nazwy serwerów, na których obecnie jest umieszona domena.

Informacje, która zawarte są w bazie who.is różnią się, jest to zależne od typu domeny.

Jeżeli chodzi o domeny polskie możemy uzyskać dane Abonentów będących firmami, czy tez osobami fizycznymi, które wyraziły zgodę na umieszczenie ich danych w sieci. W odniesieniu do domen globalnych w serwisie who.is dostępne są dane Abonenta domeny bez względu na status prawny Abonenta. Natomiast dla domen europejskich nie publikuje się danych osób prawnych, widoczne są jedynie dane firm.

Who.is jest bazą dostępną dla użytkowników z całego świata. Dzięki temu możemy szybko i łatwo ustalić kto jest właścicielem danej domeny oraz kiedy ona wygasa.

Głównym powodem zawieszenia domeny jest brak weryfikacji adresu e-mail. By poprawnie zweryfikować adres e-mail należy kilknąć w link umieszony w wiadomości mailowej przesłanej na adres, który ma ulec weryfikacji. Abonent ma 15 dni od momentu rejetracji domeny na weryfikację adresu e-mail.

Głównym skutkiem zawieszenia domeny globalnej jest zablokowanie możliwości wykonywania niektórych operacji na domenie. By przywrócić domenie pełną funkcjonalność należy jak najszybciej zweryfikować adres Abonenta poprzez kliknięcie w link, który został przesłany w wiadomosci e-mail.

W przypadku kiedy nie możęsz zweryfikować adresu e-mail możesz dokonać jego zmiany.

Tak, możliwość taka istnieje. Zależne jest to jednak od typu domeny, jej rejestratora, czy też statusu prawnego abonenta.

Domena globalna – istnieje możliwość zmiany danych Abonenta niezależnie od jego statusu prawnego.

Domena polska – dane Abonenta o statusie osoby prawnej są domyślnie ukryte, jednak mogą być udostępnione publicznie na pisemny wniosek Abonenta. Dane firmy nie mogą zostać ukryte.

Domena europejska – nie istnieje możliwość udostępniania ukrytych danych Abonenta będącego osobą fizyczną, a także ukrycia danych Abonenta o statusie prawnym firma.

Domena polska jest domeną należąca do domem krajowych najwyższego poziomu .pl.

Niższymi domenami krajowymi są domeny z rozszerzeniem:

 • .com.pl, .org.pl – domeny funkcjonalne,

 • .podlasie.pl, białystok.pl – domeny regionalne.

Domeny polskie (krajowe) zarówno jak wszystkie inne (europejskie czy globalne) rejestruje się na 12 miesiecy. Po umływie okresu 12 miesięcy istnieje możliwość przedłużenia ich ważności.

Miesiąc przed wygaśnięciem domeny każdy Klient Ample otrzymuje powiadomienie o terminie wygaśnięcia domeny oraz zapytanie dotyczące przełuzenia ważności istniejącej domeny na kolejny okres rozliczeniowy, który również wynosiłby 12 miesięcy. Po opłaceniu kosztów utrzymania domeny przez kolejny rok klient będzie mógł nadal cieszyć się swoją domeną.

Domena globalna swoim rozszerzeniem nie wskazuje bezpośrednio do żadnego kraju ani regionu. Najbardziej popularnymi rozszerzeniami domen globalnych są:

 • .com,

 • .biz,

 • .net.

Nie istnieją żadne przepisy dotyczące rejstracji domen globalnych – każda osoba, z każdego miejsca na ziemi może zarejestrować domenę z rozszerzeniem globalnym. Inaczej jest jednak z domenami europejskimi – osoba mieszkajaca np. w Afryce nie może wykupić domeny z roszerzeniem Europejskim.
Domeny globalne są przeznaczone głównie dla osób, które chciałyby przestawić ofertę swojej firmy całemu światu.

Wyróżnić można kilka podstawowych rodzajów domen globalnych, są to m.in. domeny z rozszerzeniami:

 • .com,

 • .net,

 • .org,

 • .info,

 • .biz.

Domeny z rozszerzeniem globalnym można zarejestrowac na okres 1 roku.

Tuż przed wygaśnięciem domeny jej Abonent zostaje poinformowany przez zespół Ample o terminie, w którym skończy się ważność domeny. Wraz z informacją o wygaśnięciu domeny otrzymuje on informację dotyczącą przedłużenia ważności domeny wraz z ofertą cenową.

Tak, jeżeli chodzi o domeny globalne istnieje możliwość przywrócenia domeny, która już wygasła. Jest to możliwe w okresie do 40 dni od momentu wygaśnięcia domeny. W terminie tym przywrócenie domeny jest wtedy możliwebez dodatkowych opłąt poza opłatą abonamentową za jej przedłużenie na kolejny rok.

W okresie powyżej 40 dni, lecz nie więcej niż 70 przywrócenie domeny jest możliwe po uiszczeniu dodatkowej opłaty. Podstawowa opłata abonamentowa wraz z opłatą abonamentową musi zostac zaksięgowana na koncie Ample w ciągu 72 godzin przed upłynięciem 70 doby od momentu wygaśnięcia.

Po okresie 70 dni od momentu wygaśnięcia domeny jej przywrócenie nie jest już możliwe.

Domeny europejskie są to domeny, które posiadają rzozszerzenie europejskie, czyli .eu. Domeny takie przeznaczone są dla abonentów pochodzących z krajów, które należą do Unii Europejskiej. Domeny europejskie funkcjonują dopiero od roku 2004. Zostały powołane przez Komisję Europejską. Procedury dotyczące rejestracji domen europejskich znacznie różnią się od tych dotyczących domen krajowych (polskich), czy też globalnych.

Domenę z rozszerzeniem eutopejskim może zarejestrowac każda osoba fizyczna lub firma mieszkająca lub posiadająca swoją siedzibę na terenie Unii Europejskiej.

Domenę europejską podobnie jak domenę krajową, czy też domenę globalną można zarejestrować na okres 12 miesięcy. Tuż przez zakończeniem okresu ważności domeny Abonent otrzymuje informację od zespołu Ample Sp. z o.o. o terminie wygaśnięcia domeny. Wraz z taką informacją Klient otrzymuje także informację dotyczące przedłużenia ważności domeny, zawierające informacje teoretyczne, regulamin oraz cennik.

Firma Ample Sp. z o.o. miesiąc przed końcem wygaśnięcia domeny przesyła swoim Klientom przypomnienie o dokładnym terminie, w którym nastąpi wygaśnięcie domeny.

Istnieje możliwość zachowania domeny, wystarczy uiścić opłatę o odpowiedniej kwocie do 7 dni przed datą wygaśnięcia domeny. Jeżeli firma Ample Sp. z o.o. nie odnotuje wpłaty pieniężnej na swój rachunek bankowy niestety, ale domena straci swoją ważność.

Abonent może także samodzielnie przedłużyć ważność zarejestrowanej doment w trakcie trwającego okresu abonamentowego. Opracja taka możliwa jest dla każego rodzaju domen (globalnych, europejskich oraz krajowych). Należy jednak pamiętać, iż dla domen polskich można wykonać ją tylko jeden raz w ciągu całego okresu rozliczeniowego. Domeny globalne oraz uropejskie można przełużyć maksymalnie o 10 lat.

Nasze strony używają plików „cookies” m.in. w celu zapamiętywania ustawień i lepszego świadczenia usług. Korzystanie z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że pliki te będą umieszczane w Twoim urządzeniu. Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce prywatności.